сторінка 37 частина 2 гдз 4 клас українська мова Большакова Хворостяний 2021


Розв'язання:

Примітка
Корінь, префікс, суфікс, основа, [закінчення]

3.
1. Польська (яка?) мова* (одн., ж.р.); подільський (який?) район* (одн., ч. р.); сільський (який?) магазин* (одн., ч. р.); тернопільська (яка?) вулиця* (одн., ж. р.); учительський (який?) комп’ютер* (одн., ж. р.); виховательський (який?) стіл* (одн., ч. р.); ковальський (який?) молоток* (одн., ч. р.).


4.
Вівчарська волинка, гуцульська трембiта, карпатський ріг, подiльські цимбали, полiський бубон, трипiльська зозулиця, українська кобза.


Завдання на вибір

1. Вівчарська волинка, гуцульська трембiта, карпатський ріг – давні українські музичні інструменти.
Українська кобза схожа на лютню, бандуру, торбан, кобиз, домру.
Трипільська зозуля імітує спів птахів, завивання звірів, свист.
2. Ко́бза – старовинний український народний інструмент грушоподібної форми. Розповсюджений на Східній Україні. Цей струнний, щипковий лютнеподібний інструмент має правильний овал корпуса та симетрично підставлену ручку. Вона складається з шести довгих струн – бунтів та такої ж кількості коротких струн – приструнків.
Корпус інструмента як правило, вирізали із цільної колоди клена, верби, липи чи горіха. Верхню частину вирізали із сосни чи ялини. Також робився спеціальний струнотримач із металу. Струни натягувалися дерев’яними кілочками, 6 з них знаходяться в отворах головки, а інші 6 в отворах на корпусах.
Кобза існувала в Україні ще в XV-XVI століттях.
3. Трембіта – це один із найпрекрасніших та найбільш старовинних музичних інструментів в Україні. Його діаметр складає близько 30 міліметрів, а довжина – близько 3 метрів. Труба без клапанів збільшується ближче до розтрубу. Діапазон звуків – до 3 октав, а висота звуків залежить від того, наскільки сильно музикант вдуває повітря. У давні часи гуцули використовували її як сигнальний і комунікаційний інструмент. Трембіта буде першим годинником для жителів Карпатських гір. Пастухи в полонинах могли визначити час лише за тінню, яку відкидав інструмент. Ватаг кошари, або, як його ще називали – потрембач, ставав обличчям до сонця, підіймав трембіту і визначав час. Гудіння трембіти сповіщало про початок і кінець робочого дня, народження дитини, смерть, наближення ворогів. Воно повідомляло про вихід отари в гори, початок роботи плотогонів. Завдяки цим звукам до поселення виходили мандрівники, що заблукали, а чабани спілкувалися між собою. Сьогодні цей інструмент використовується як сигнальний дуже рідко. Тепер він виконує музичну функцію. На фестивалях і ярмарках можна побачити справжні ансамблі з етнічними інструментами. Проте в Карпатах досі є селища, де гудіння трембіти сповіщає про приїзд музичних колективів, початок урочистостей на свято або ж смерть когось із жителів.