сторінка 5 частина 1 гдз 4 клас українська мова Остапенко Волощенко Козак 2021


Розв'язання:

§ 2. Мова нашої держави

1.
В Україні всі мови рівноправні й важливі.
В нашій країні мовна проблема є однією з найактуальніших. Законодавство України визнає: державну мову – українську та мови національних меншин України. Згідно зі ст. 10, р. 1 Конституції України «державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України, сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України».
Найбільш розповсюдженими мовами України є українська та російська. В окремих регіонах та місцях компактного проживання національних громад розповсюджені білоруська, румунська (молдовська), угорська, болгарська, польська, кримськотатарська, циганська, гагаузька, грецька, словацька та інші. Серед населення, що контактує з іншими країнами, розповсюджено знання іноземних мов, зокрема, англійської.
Українською мовою більше спілкуються на Заході, Центрі та Північному Сході, російською – на Донбасі, Криму та Півдні.
Для остаточного вирішення мовної проблеми треба випускати як найбільше україномовної преси, транслювати фільми з вітчизняним перекладом не тільки по телевізору, а й у кінотеатрах, розвивати українську естраду тощо. І тоді до рідного слова потягнеться молодь усіх регіонів нашої держави, українську мову ми частіше будемо чути не лише в теленовинах, але й на вулицях, у транспорті, у школах і вузах.

Українська мова особлива, бо вона – державна.
Українська мова є багатовіковим надбанням українського народу.
Становлення народу тісно пов'язане з формуванням його рідної мови.
В Україні державною є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя. Мова сприяє розвитку української нації, її традицій і культури.
Мова – найважливіший засіб спілкування між людьми. Завдяки мові все здобуте попередніми поколіннями не гине марно, а служить фундаментом для подальшого розвитку українського народу.
В умовах національного відродження українська мова набула особливої ваги. Вона стала вирішальним чинником самобутності талановитого народу, впоказником інтелектуального і духовного життя народу.


2.
В ній гримлять громи в негоду, в тиші – трелі солов’я.
Солов’їну, барвінкову, колосисту – на віки – українську рідну мову в дар мені дали батьки.
Берегти її, плекати буду всюди й повсякчас, бо ж єдина – так, як мати, мова в кожного із нас!

3.
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
Рідна мова – це музика й малювання душі людської.