вправа 237 частина 1 гдз 4 клас українська мова Сапун 2021



Умова:

1. Проведи дослідження «Змінювання числівників».
Крок 1. Запиши круглі числа першої сотні. Добери до кожного числівника іменник. Визнач відмінок іменників.
Зразок: десять дерев (Р. в.), двадцять кущів (Р. в.).
Крок 2. Зміни записані словосполучення, уживаючи прийменники до, від за зразком. Познач закінчення числівників.
Зразок: до десят[и] дерев, від двадцят[и] кущів.
Крок 3. Постав наголоси в числівниках.
Крок 4. Зроби висновок про змінювання числівників.
2. Прочитай текст мовчки. Які цікаві відомості наведені в ньому?
Хвойні ліси називають легенями планети. Один гектар ялинового лісу забезпечує потребу людини в кисні і дає понад 2500 тонн вологи. У природі налічується близько 40 видів ялин.
У середньому ялина живе 200-300 років. А деякі екземпляри доживають до 600 років. В Україні є ялинки довгожителі, їхній вік – 500 років.
Багато ялин сягають 20-60 метрів заввишки. Однією з найвищих є ситхінська ялина (дерева цього виду ро-стуть на заході Північної Америки). її висота становить 90 метрів.
За матеріалами інтернет-джерел
3. Спиши один з абзаців тексту. Числа записуй словами.
4. Обговоріть, чому потрібно берегти ліси, зокрема ялинові. Напишіть про це есе.


Розв'язання:

1. Десять дерев (Р. в.), двадцять кущів (Р. в.), тридцять стільців (Р. в.), сорок учнів (Р. в.), п'ятдесят будинків (Р. в.), шістдесят автобусів (Р. в.), сімдесят наборів (Р. в.), вісімдесят парт (Р. в.), дев'яносто місць (Р. в.), сто букетів (Р. в.).
До десят[и́] дерев, від двадцят[и́] кущів, до тридцят[и́] стільців, до сорок[а́] учнів, від п'ятдесят[и́] будинків, до шістдесят[и́] автобусів , до сімдесят[и́] наборів, від вісімдесят[и́] парт, до дев'яно́ст[а] місць, від ст[а́] букетів.
3. У середньому ялина живе двісті-триста років. А деякі екземпляри доживають до шістсот років. В Україні є ялинки довгожителі, їхній вік – п'ятсот років.
4. Есе «Чому потрібно берегти ліси»
Ліс – це живий організм, який потребує захисту людини. Саме людина заподіює йому шкоду.
Влітку в лісах влаштовують пікники, палять багаття, збирають гриби та ягоди, але після себе люди залишають сміття. Взимку ліси страждають від масової вирубки ялин, що призводить до загибелі лісу. Щоб ялина почала плодоносити потрібно п'ятнадцять років.
Треба виконувати кілька правил перебування в лісі. Розводити багаття тільки на підготовленій для цього ділянці і подалі від сухої трави і дерев, так як вогонь може перекинутися на них. Обов'язково слід гасити багаття, коли збираєтеся повертатися додому. Не ламати гілки свіжих дерев для розпалювання, а збирати хмиз. Не залишати за собою сміття, а зібрати його в пакети й викинути в спеціальні контейнери.
Важливо пам’ятати, що природа у нас одна і ліси потрібно берегти!