сторінка 51 гдз 4 клас українська мова Вашуленко Васильківська Дубовик 2021


Розв'язання:

3.
Січень – назва походить від слова «січа». Цей термін пов'язаний з практикою підсічно–вогневого землеробства розчищати ділянки від корчів, щоб навесні їх засіяти.
Лютий – назва закріпилася за місяцем у кінці XIX століття. Місяць, що має люту вдачу. В лютому характерні пронизливі сніговії, колючі морози, вітри й перемети
Березень –назва пов'язана з березою, яка в цей місяць починає квітнути, за іншою версією – походить від ранішого березол і пов'язана з народним промислом – заготівлею березового попелу для виготовлення скла. Закріпилась
вона за місяцем у середині XIX століття.
Травень – слов'янську назву «травень» в Україні останнього місяця весни офіційно було повернуто у ХХ столітті. Назва походить від слова «трава».
Червень – назва пов'язана з кольором червоних квітів, особливо беручи до уваги те, що навіть і саме слово «червоний» має точно таке ж походження – «колір червів».
Липень – дуже давня назва місяця. Походить від слова «липець» (липовий мед).
Серпень – назва місяця утворена від слова «серп» – знаряддя, яким жали зернові.
Вересень – назва прийшла з Полісся. Там у цей період цвіте верес – цінна медоносна рослина.
Жовтень – назву місяць отримав через те, що на нього припадає час жовтіння листя. За характерні погодні умови в народі його називали також грязень, хмурень, листопадник, зазимник, а також весільник – після закінчення пори польових робіт і обмолоту хліба наступав час весіль (традиційно на Покрову).
Листопад – назва прийшла із західноукраїнських земель. У цей час там опадає листя.
Грудень – від слова «груда» або «грудка». Після осінніх дощів розтоптані возами ґрунтівки замерзали. Їздити такими дорогами було важко – заважали замерзлі грудки. Також грудки утворювалися на замерзлих зораних полях.


4.
Балаклія (Харківська область) – річка Балаклійка.
Вилкове (Одеська область) – дельта Дунаю, річка утворює «вилку» .
Золотоноша (Черкаська область) – річка Золотоношка.
Ізюм (Харківська область) – річка Ізюмець.

5.
Харків
Деякі історики вважають, що Харків – трансформована назва від Шарукань, половецької столиці, яка була на цих землях, інші пов'язують назву з ім'ям ватажка перших українських переселенців в середині XVII ст. Харка (Харитона). Більшість же фахівців вважають, що свою назву місто отримало від річки Харків.