сторінка 78 гдз 8 клас українська література Авраменко О. М. 2021


Розв'язання:

1. Ліричний герой вірша «Теплі слова» закликає: «Співаймо пісні про кохання, / щоб не вмерло слово...»
А Дунай
В Змій
Б коровай
Г Всесвіт


2. Установіть відповідність.
1 «Наша мова» – Б «...тож хай знають вороги якими словами на самоті мовчимо».
2 «Теплі слова» – А «...гуляймо весілля своїм дітям, щоб не вмерло слово “коровай”...»
3 «З дитинства: дощ» – Г «...а хто прийде додому у хату, наповнену теплом, як гніздо».
1 – Б, 2 – А, 3 – Г


3. Установіть відповідність.
1 епітет – В «Я уплетений весь до нитки у зелене волосся дощу...»
2 анафора – Б «...хто набігається, хто нахитається, хто насидиться на горі...»
3 порівняння – А «...а хто прийде додому у хату, наповнену теплом, як гніздо».
1 – В, 2 – Б, 3 – А


5. Чому волосся дощу холодне, проте всім тепло у вірші «З дитинства: дощ»?
Скоріш за все, це початок осені, а дощі восени вже не теплі. Але тепло всім від того, що всі, хто потрапив під дощ, прийде додому у теплу хату, буде зігрітий, мов у гнізді.


6. Що, на вашу думку, найдорожче ліричному героєві з переліченого в останній строфі вірша «З дитинства: дощ»?
А хто прийде додому у хату, наповнену теплом, як гніздо. Ліричний герой з повагою та теплом вказує на родинні зв’язки, батьків, любов.


7. Чому загальні назви пісня та літопис написано з великої букви (вірш «Наша мова»)?
Спроби духовного спустошення українців були завжди: монгольська навала, гніт царської Росії….Головне – знищити мову, Немає мови – немає нації. Адже, мова, культура, історія – це наша духовна скарбниця., тобто святиня. А до святині ставляться з повагою та пошаною, тому і велика літера.


8. Згадайте, що таке контраст як художній прийом. Які рядки обох частин вірша «Наша мова» протиставлено? З якою метою автор використав цей прийом?
Контраст – значна або помітна різниця, що не обов'язково вимірюється кількісно (наприклад, «контраст вражень»); гостро виражена протилежність. Контраст – стилістичний засіб в літературі.
з побратимами у товаристві розмовляємо – тож хай знають вороги якими словами на самоті мовчимо. Не всі українці є щирими українцями, патріотами та націоналістами.


9. Прокоментуйте зв’язок між словами пісні про кохання – Дунай, весілля – коровай, казки – Змій у вірші «Теплі слова».
Ці слова пов’язані між собою, бо у казках завжди був Змій, якого знищували сильні богатирі, а потім гуляти весілля, а яке ж весілля без короваю! Частенько дії відбувалися біля Дунаю. Це все наше, українське.

10. Яким ви побачили ліричного героя віршів В. Голобородька? Опишіть його.
Якщо взяти всі вірші, то їх об’єднує ліричний герой, який є патріотом своєї Батьківщини, люблячий, пишається рідною мовою, розвиває її, турбується, вболіває за долю країни, за молодь та майбутнє.


11. Уважно розгляньте репродукцію картини В. Потапова «Червень» (с. 76). Якій частині вірша вона більше відповідає – першій чи другій? Словесно домалюйте пейзаж так, щоб він більше відповідав поезії В. Голобородька.
Ця картина більш відповідає ІІ частині, коли дощ закінчиться. Щоб картина відповідала віршу, треба внести зміни: на вигоні череду корів домалювати, які стоять розгублено, чекаючи поки їх заберуть, бо ллє дощ; нитки дощу, що поливають все, густі, темні, з проблеском світла; хату, яка ледь видніється через дощ.


12. Напишіть мінітвір (5-7 речень), який розпочинається словами: «Поезії Василя Голобородька незвичайні тим, що...» Розкажіть про особливості лексики, будови вірша, фольклорні джерела, символи та лаконізм.
Поезії Василя Голобородька незвичайні тим, що написані верлібром. Римування відсутнє, але це не робить вірші негарними, навпаки: художні засоби дібрані милозвучно, тепло, присутні образи – символи, тавтологія, повтори. Вірші кличуть у дитинство, зберігають родинний затишок, нагадують турботу батьків, кличуть у казку, змальовують традиції та звичаї.


Новинка!
ГДЗ 8 клас українська література Авраменко О. М. 2021 ГДЗ українська література 8 клас Слоньовська О. В. 2021