сторінки 123-124 гдз 8 клас українська література Авраменко О. М. 2021


Розв'язання:

1. Остап збирається втекти за
А Дон
Б Дунай
В Дніпро
Г Дністер


2. Остапові належить репліка
А «– Я тебе духом перехоплю човном на той бік, а там чагарником...»
Б «– Спіймають – катуватимуть, нелюди, живого не пустять...»
В «– ...на Січ із тобою... Приймаєш товариша чи не приймаєш?»
Г «– Пек тобі, маро... Чисто парубок... Куди ти й по що?»


3. Установіть відповідність.
1 чугаїнка – А свита
2 хурман – В візник
3 дідич – Д поміщик
4 хлоп – Г селянин
1 – А, 2 – В, 3 – Д, 4 – Г.


4. Розкажіть цікаві факти з дитинства М. Коцюбинського.
У родині Коцюбинських за чиновницькою традицією панувала російська мова. І як же були здивовані батьки, коли якось дев’ятирічний Михайло, захворівши на запалення легенів, під час марення раптом заговорив по-українськи. Після одужання хлопчикові розповіли про цю дивину – і він загорівся цікавістю до українського слова. Якось в училищі сталася подія, про яку потім письменник згадував із гумором: 12літнім підлітком він закохався в 16річну дівчину, а щоб привернути її увагу, вирішив стати «великою людиною» і захопився читанням книжок. Твори Т. Шевченка й Марка Вовчка здійснили на Михайла таке сильне враження, що він і сам захотів стати письменником


5. Що таке пролог? Яку роль він відіграє в повісті «Дорогою ціною»?
Пролог (з грецьк. pro – передмова, logos – слово) – вступ, що містить розповідь про події, які передували основній розповіді. Прочитавши пролог повісті «Дорогою ціною», ви відразу зорієнтуєтеся в добі, яка зображена, у її особливостях. Це допоможе глибше зрозуміти зміст усього тексту.


6. Прочитайте перший діалог Остапа й Соломії за ролями. Які історичні події пов’язані зі словами Кодня, Уманщина, гайдамаки?
У 1768 р. в селі Кодня (сучасний Житомирський район Житомирської області) в різних містах Речі Посполитої, а в Кодні відбулася масова різанина, страта учасників Коліївщини.
21 червня 1768 року повстанське військо Максима Залізняка та Івана Гонти захопило Умань, яку захищало військо київського воєводи Салезія Потоцького.
Гайдамаки – учасники повстання Коліївщина.


7. Чи легко було Соломії відмовитися від довгого волосся? Як цей вчинок її характеризує?
Звичай, ні, бо коса символізувала жіночу честь. Але потрібно було жертвувати волоссям за ради життя та порятунку.


8. Хто і в яких традиціях виховав Остапа Мандрику?
Дід був учасником повстання, на його розповідях про героїчні вчинки, про ватажків, народ, його мужність, незламність, волю, виховувався Остап.


9. Яким ви уявляєте Остапа? Про яку рису вдачі свідчить ставлення хлопця до свого діда?
Остап високий, гарний із себе юнак, який не кориться панові, має свою гідність, хочу змінити ставлення до таких,як він – кріпаків. Хлопець з повагою ставиться до свого дідуся, він ним пишається, вболіває за нього, боїться, що через втечу Остпапову, будуть катувати діда.


10. Намалюйте словесні портрети Остапа й Соломії.
Остап – високий, вродливий, статний, волелюбний та гордий парубок. Мріє стати вільним козаком, тому втікає від пана. А ще він бунтівник, не може змовчати, коли відчуває кривду. Пан його не любить, навіть побоюється, бо знає про його дідуся. Щиро кохає Соломію, яку силою віддав пан заміж на іншого. Все б було добре, якби Остап не зробив фатальної помилки – крикнув, коли відпливав ….
Соломія – красуня, яка віддано закохана і хоч має чоловіка – нелюба, порушує закони, тікає за своїм кохання. Дівчина йде на пошуки волі. Соломія віддана, розумна, здатна на самопожертву. Ризикує собою, щоб врятувати Остапа.


11. Доведіть, що сюжет повісті «Дорогою ціною» пригодницький ір омантичний.
Пригодницький – сюжет розгортається швидко, динамічно, насичено, герої з одної пригоди потрапляють в іншу. А романтичний- стосунки Остапа та Соломій розкриваються через їхні вчинки: турбота, ніжність, відданість.


12. Спрогнозуйте подальші події повісті (кілька речень).
Соломія не тільки знайшла тих, хто перенесе Остапа до небезпечного місця, а знайшла лікаря, який починає ставити на ного коханого.

Д/З
1. Прочитайте ІІ й ІІІ частини повісті М. Коцюбинського «Дорогою ціною».
Випишіть у зошит не зрозумілі вам слова.
Банти – те саме, що бантина (поперечна балка між кроквами).
Постав – пара млинових жорен, одне з яких нерухоме, а інше обертається на ньому.
Шувар – аїр.


2. Підготуйте невелике повідомлення про Івана Ґонту й Максима Залізняка (за бажанням)
Максим Ієвлевич Залізняк був ватажком гайдамацького повстання на Правобережній Україні, яке більш відоме як Коліївщина. Причиною повстання стало гноблення польських панів підневільного населення Польщі. Розпочалося воно 1768 року в травні. Повстанці під проводом Залізняка захопили Медведівку, Жаботин, Смілу, Черкаси, канів, Богуслав, Мошни, Кам’яний Брод, Лисянку та Умань.Подвиги Залізняка оспівав у своїй Тарас Шевченко у таких творах як «Гайдамаки», «Холодний Яр», «Невольник». За активну діяльність Максима Залізняка було засуджено до колесування. Але згодом кару було замінено. Київська Губернська канцелярія винесла наступний вирок – 150 ударів батогом, клеймування та заслання у Нерчинськ на довічну каторгу. Існує версія, що ватажку Коліївщини вдалося втекти з каторги і він брав участь у селянських повстаннях під проводом Омеляна Пугачова.
Уманський сотник Іван Гонта увійшов в історію як чільний провідник Коліївщини великого народно-визвольного гайдамацького повстання 1768-1769 рр. на Правобережній Україні. кінці травня 1768 р. до Умані дійшли чутки про наближення повстанських гайдамацьких загонів на чолі з Максимом Залізняком. За наказом губернатора козаки виступили у похід назустріч повстанцям. Остаточне об’єднання загонів Гонти та Залізняка відбулося під стінами Умані. Близько півтори доби тривав запеклий штурм фортеці. 10 червня було зламано опір шляхти, орендарів та лихварів, які шукали захисту від народного гніву за оборонними укріпленнями Умані. Після здобуття Умані повстанці провели загальну раду, на ній Залізняка було обрано гетьманом, а Гонту уманським полковником. На визволеній території запроваджувався козацький устрій, ліквідовувалася панщина. Царський уряд був наляканий розмахом і соціальною спрямованістю Коліївщини, яка могла перекинутися на українські землі, що перебували під владою Російської імперії, а також ускладнити міжнародне становище країни. Катерина II наказала генералу М. Кречетникову придушити повстання. Кречетников розпорядився провести каральну операцію полковнику Гур’єву. Увійшовши в довір’я і приспавши пильність Залізняка і Гонти, Гур’єв підступно заарештував керівників повстання, а також взяв у полон більшість його учасників. Розпочалися жорстокі розправи над повстанцями. Гонту було видано польській стороні. Після страхітливих середньовічних тортур, які Гонта витримав, не втративши самовладання, мужнього ватажка Коліївщини було страчено. Страта Ґонти відбулася у першій половині липня 1768-го року, але не пізніше 13-го. Сучасники розповідали, що і через багато років можна було ще бачити прибиту до шибениці голову керівника гайдамаків, на якій вітер ворушив волосся.


Новинка!
ГДЗ 8 клас українська література Авраменко О. М. 2021 ГДЗ українська література 8 клас Слоньовська О. В. 2021